Augusztus hónapban a hőmérsékletek éjszaka is kellemesen melegek, ami tökéletes lehetőséget kínál a meteorok megfigyelésére, kivéve persze a 2023-as évet:). Rengetegen élvezik ezt az időszakot nyaralással vagy egyszerűen a pihenéssel, tehát sokan szánhatnak időt arra, hogy felnézzenek az égre és hullócsillagokat figyeljenek meg. Azonban a hónap elején a Hold fénye még eléggé erős lehet, zavarva ezzel a megfigyelést. Viszont ahogy haladunk előre az időben, érdemes lesz olyan sötét helyre menni, ahol kevés a fény, és csak úgy feküdni a réten vagy a fűben, és elmerülni az égi csodákban. Ráadásul ebben az időszakban zajlik a „Csillagok Alatt” rendezvénysorozat is, ami sok helyen lehetőséget nyújt a meteorok megfigyelésére is.

A Perseidák meteorraj már július második felétől kezdődik, de augusztus 12-13-án várható a csúcspont, ahol a legtöbb hullócsillagot láthatjuk. Ekkor az éjszakától kezdve egészen a reggelig tartó időszakban számíthatunk a legnagyobb aktivitásra. Bár az Amerikai kontinensen lévőknek lesz a legnagyobb esélyük a sok meteort látni, ne aggódj, nálunk is jelentős aktivitást várhatunk, különösen hajnalban. Sőt, ha valakinek van lehetősége két napon keresztül is nézni az eget, akkor augusztus 13-án este is érdemes kint lenni.

Az esti órákban a Perseidák különösen látványosak, mivel a radiáns, azaz a sáv, ahonnan a meteorok úgy tűnnek, mintha onnan erednének, alacsonyan helyezkedik el. Ez miatt a hullócsillagok hosszú utat tesznek meg az égen, ami igazán lenyűgöző látványt nyújt (a fenti videóban is megfigyelhető ez). A hajnali órákban, amikor a radiáns magasan áll az égen, több hullócsillagra is számíthatunk. Ha valakinek csak néhány óra áll rendelkezésére, akkor mindenképp a hajnali órákra érdemes koncentrálni. Körülbelül 1-2 óra körül érdemes kint lenni, és egészen kb. 4 óráig érdemes megfigyelni az eget (utána már világosodni kezd, és csak a legfényesebb meteorok lesznek láthatóak). Az időszakban a Holdfény nem fogja zavarni a megfigyelést, így gyakorlatilag ideális feltételekkel számolhatunk, és remélhetőleg az idő is kegyes lesz hozzánk.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy további meteorrajok is aktívak ebben az időszakban. A Capricornidák, a Déli Delta Aquaridák, és a Piscis Austrinidák is hozzátartoznak a hajnali órákban aktív rajokhoz, de egész éjszaka jöhetnek a Kappa Cygnidák is. Bár ezek nem feltétlenül jelentős meteorrajok, különleges tűzgömbjeikkel varázslatos látványt nyújtanak.

Azonban ne felejtsd el, hogy a radiáns, vagyis az a pont az égen, ahonnan a meteorok úgy tűnnek, mintha onnan erednének, csak arra szolgál, hogy megkülönböztessük a rajok tagjait egymástól. Ha csak az élmény miatt nézed a hullócsillagokat, a radiánsnak nincs különösebb jelentősége. Bármelyik irányba nézhetsz az égen, ahol kevesebb a fényszennyezés. Ha barátokkal vagy családdal nézitek az eget, ügyeljetek rá, hogy ne zavarjátok a többieket. Ne világítsatok zseblámpával vagy mobiltelefonnal, mivel ez zavarhatja a sötét adaptációt (ahhoz, hogy a halvány meteorokat is láthassátok, szükség van erre), és mások is hasonlóan járhatnak, akaratlanul is.

Továbbá ne feledd, hogy sok műhold is látható ilyenkor az égen, és a tapasztalatlan megfigyelő könnyen összetévesztheti őket a meteorokkal. A meteorok, még ha hosszú utat is tesznek meg az égen, csak pár másodpercesek maximum, míg a műholdak egyenletes fényességgel, lassabban haladnak át az égen, és akár percekig is láthatóak lehetnek. Tovább ronthatja a helyzetet, hogy vannak villanó műholdak, amelyek könnyen összetéveszthetők a meteorokkal…

Minden évben felmerül a kérdés, hogy hány meteorra számíthatunk a Perseidák éjszakáján? Az éjfél előtti időszakban, a településektől távoli, sötét égen óránként 15-20 meteor is látható lehet, míg a hajnali órákban akár 40-50 meteort is megpillanthat a szerencsés megfigyelő. Sajnálatos módon ez a szám fokozatosan csökken, ahogy az idő telik. A meteorok porszemcséi a 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak, amely utoljára 1992-ben közelítette meg a Napot, és csak 2126-ban tér majd vissza.

Write A Comment